Grawitacja, ciąża, karmienie i uwarunkowania genetyczne to czynniki mające wpływ na wygląd kobiecych piersi. W wyniku utraty elastyczności skóry, piersi zaczynają zwisać. Mastopeksja jest chirurgiczną techniką pozwalającą na podniesienie piersi. W wyniku operacji, piersiom przywraca się dawne położenie oraz poprawia ich jędrność. Operacja ta może być połączona z operacją powiększenia biustu.
Warto wspomnieć, że nie ma operacji, która mogłaby trwale przeciwstawić się grawitacji.
Przed operacją podniesienia piersi należy wykonać badanie USG i/lub mammografię.
Operacje plastyczne podniesienia przeprowadza się z w znieczuleniu ogólnym – narkozie. Trwa ona od trzech do czterech godzin. Chirurg wykonuje cięcie wokół otoczki brodawki sutkowej oraz w kierunku bruzdy podpiersiowej. Bywa, że przy niewielkim opadaniu piersi, wystarczy wykonać cięcie wokół otoczki brodawki sutkowej. W trakcie operacji nadmiar skóry zostaje usunięty, brodawka wraz z otoczką przemieszczane są ku górze, a gruczoł piersiowy modelowany. Po zeszyciu ran zakładane są opatrunki i specjalny biustonosz.
Po operacji piersi będą zasinione i obrzęknięte. Siniaki znikną po około 3 tygodniach. Obrzęk będzie ustępował stopniowo przez 3 do 6 miesięcy. Ból pooperacyjny nie jest dotkliwy i można uśmierzyć go używając zwykłych środków przeciwbólowych.
Zaleca się noszenie biustonosza przez całą dobę, przez 6 tygodni po operacji. Początkowo blizny są sino-różowe i twarde, stopniowo staje się miękkie i blade, ale potrzeba na to około 12 miesięcy. Blizny nigdy całkowicie nie znikają.
Po 7 – 14 dniach od operacji można wrócić do pracy. Należy jednak unikać dźwigania i uprawiania sportu przez 4 tygodnie.
Powikłania:
Duże piersi stanowią nie tylko problem estetyczny ale i leczniczy. U wielu kobiet są przyczyną bólów kręgosłupa, tworzenia się odparzeń skóry i zmian troficznych w okolicach podpiersiowych.
Operacja zmniejszenia biustu wymaga podobnych przygotowań do operacji, rodzaju znieczulenia, a sam przebieg operacji i okres pooperacyjny oraz powikłania są również zbliżone do operacji podnoszenia piersi. Zmniejszenie piersi to także taki sam rodzaj cięć na skórze, przy czym dodatkowo wycina się część tkanki gruczołowej i tłuszczowej. Jedynie przy ekstremalnie dużych piersiach (gigantomastia) podczas operacji zmniejszania biustu wykonuje się cięcia pod piersiami i wtedy blizna ma kształt kotwicy.
Decyzję o lokalizacji nacięcia podejmujemy wspólnie z pacjentką podczas konsultacji. Stosuję nacięcia w bruździe podpiersiowej lub na granicy otoczki sutkowej. Po wytworzeniu przestrzeni dla implantu pod mięśniem piersiowym większym i gruczołem piersiowym (dual plane), kontroli krwawienia, wprowadza się implanty i zaszywa rany. W rzadkich przypadkach zachodzi konieczność pozostawienia drenów. Bezpośrednio po operacji pacjentka ubierana jest w specjalny biustonosz, który trzeba będzie nosić przez całą dobę przez 6 tygodni.
Trzeba przygotować się na znaczne dolegliwości bólowe, które będą się nasilać przy zmianie pozycji ciała. Środki przeciwbólowe nie wyeliminują bólu całkowicie.
Operacyjne powiększenie biustu wywołuje obrzęk. Opuchlizna będzie ustępowała powoli przez 3 do 6 miesięcy. Szwy są usuwane z rany operacyjnej po 7 do 10 dniach. Początkowo blizny są sino-różowe i twarde, stopniowo stają się miękkie i blade, ale potrzeba na to około 12 miesięcy. Blizny nigdy całkowicie nie znikają. W okresie ustępowania obrzęku z piersi i zmieniania się blizn nie wolno ich opalać. Przez kilka miesięcy mogą się utrzymywać zaburzenia czucia na brodawkach sutkowych (nadmierna lub niedostateczna wrażliwość).
Przez 2 miesiące po operacji należy unikać dźwigania. Do aktywności sportowej można powrócić po 3 miesiącach.
Wskazane jest wykonywanie kontrolnego badania USG piersi raz w roku.
Powikłania: