Odsysanie tłuszczu, to operacja plastyczna polegająca na usunięciu nadmiaru skóry, oraz podskórnej tkanki tłuszczowej powłok brzusznych. Celem operacji jest również wzmocnienie mięśni ściany brzusznej.
Efekt plastyki brzucha może być zadziwiający – spłaszczenie brzucha i prawidłowe napięcie jego powłok.
Chirurgia plastyczna jako wskazanie do abdominoplastyki wyróżnia nadmierną wiotkość powłok brzusznych, z nawisem skóry, powstałą w wyniku:
Abdominoplastyka przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym – narkozie lub znieczuleniu zewnątrzoponowym (lędźwiowym). Operacja plastyczna trwa średnio od 3 do 4 godzin. Przez długie nacięcie w okolicy podbrzusza, odwarstwiana jest skóra z tkanką podskórną od mięśni, do poziomu łuków żebrowych. Pępek zostaje uwolniony od skóry. Po opanowaniu krwawienia, zeszywane są mięśnie proste brzucha. Pępek zostaje wyłoniony przez otwór w powłokach, przemieszczonych z okolicy nadbrzusza. Po wycięciu nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej rozpylany jest klej tkankowy i rana jest zeszywana warstwowo. W rzadkich sytuacjach pozostawione są dreny. Na ranę zakładany jest opatrunek i pas elastyczny.
Plastyka brzucha wymaga leżenia w pierwszej dobie po operacji.
Wstawanie rozpoczyna się w dobie drugiej.
Dreny są usuwane pomiędzy 2 a 5 dniem po operacji, a szwy 12 do 14 dni po operacji. Wymuszona, pochylona pozycja ciała może powodować bóle kręgosłupa. Swobodnie wyprostować się można w 2 do 3 tygodni po operacji
Po plastyce brzucha pozostaje długa blizna w okolicy podbrzusza, przebiegająca pomiędzy talerzami biodrowymi i ponad spojeniem łonowym. Początkowo blizna jest sino-różowa i twarda, stopniowo staje się miękka i blada, ale potrzeba na to od 12 do 18 miesięcy. W tym czasie nie powinno się jej opalać. Blizna nigdy całkowicie nie zniknie.
Plastyka brzucha wywołać może następujące powikłania: